Sazenice okrasný chmel TRPASLÍK

ks
99,14 Kč cena s 15% DPH

Registrujte se a získejte 4% slevu na veškerý náš sortiment.

Nevíte si rady?
Obraťte se na našeho technologa

Okrasný chmel HP1233 vyniká velmi kompaktním růstem, a jedná se o „super trpasličí odrůdu“, tzv. dwarfismus. Ten se u této odrůdy projevuje velmi pomalým růstem, který v období kvetení a zralosti dosahuje výšky jen 90 – 120 cm. Internodia rostliny jsou pouze 1 – 3 cm.

Díky těmto růstovým vlastnostem jsou rostliny obzvláště vhodné pro pěstování tam, kde je omezený prostor, tedy v soukromých zahradách ve volné půdě nebo v korytech, květináčích a kontejnerech na různých místech. Rostlina je díky pomalému a kompaktnímu růstu velice elegantní a dekorativní. Vyniká sytou, tmavozelenou barvou a v období zralosti též 1-1,5 cm velkými hlávkami. Rostlina velmi dobře snáší zastřihávání, vč. vzrůstného vrcholu, což její vzrůst, v případě potřeby, dělá ještě kompaktnější a vzhledově atraktivnější.

Je to trvalka, přičemž vytrvalý je jen kořenový systém a pouze nadzemní část je jednoletá – nutné přes zimní období odstranit odumřelou nadzemní část.

Pěstitelské nároky

Doba výsadby

říjen – květen (v případě kontejnerované sadby – výsadba celoroční), spon 0,5 x 0,5 m;

Nároky na půdu a hnojení

hnojíme běžnými komplexními hnojivy pro květiny okrasné listem (v případě pěstování v květináči) nebo běžnými plnými hnojivy (při pěstování ve volné půdě);

Při pěstování ve volné půdě nemá zvláštní nároky na půdu, preferuje spíše kypré, humózní a spíše vlhčí půdy (ne zamokřená a chladná stanoviště), a spíše polostín až plné slunce;

Při pěstování v nádobách doporučujeme kvalitní zahradní zeminu s drenáží anebo kvalitní zahradnický substrát s obsahem jílu proti nadměrnému vysychání.

Doporučujeme oporu v podobě tyčky či motouzu (koksový motouz atd.) výšky do 1 m. Réva má špatnou ovíjecí schopnost – doporučujeme průběžně přivazovat.

Může se ale při zastřihování vzrůstného vrcholu (v květináčích a truhlíku) pěstovat i bez opory.

Závlaha

ve volné půdě není nutná, pouze v případech přísušků je nutná závlaha. Při pěstování v kontejnerech je potřeba pravidelná závlaha, substrát nesmí být dlouhodobě vyschlý, hrozí nenávratné poškození rostlin. V případě opomenutí závlahy v krátké časovém období rostlina dokáže velmi dobře regenerovat. I v případě většího uvadnutí nadzemní části můžeme ostříháním uvadnutých částí, a to kdykoliv během vegetace, rostlinu zregenerovat, ovšem za předpokladu, že rostlina má již silný kořenový systém.

Ochrana

Genotyp je velmi odolný peronospoře chmelové a padlí, přesto doporučujeme v období silného tlaku chorob nebo na nevhodném stanovišti, ošetřit běžnými přípravky proti těmto chorobám.

Rostliny může napadat i mšice a sviluška chmelová – ochrana je obdobná, jako u ostatních okrasných rostlin nebo zeleniny při boji proti těmto škůdcům.

Zimní ochrana

Ve volné půdě plně mrazuvzdorná trvalka, v drsnějších polohách nebo v květináčích doporučujeme přes zimu ochranu (např. přikopčení zeminou, chvojí, zimní kryt);

Jarní ošetření

V předjarním období odstraníme uschlou nadzemní část odtřihnutím těsně nad prvními pupeny v úrovni půdy. Povrch půdy očistíme od loňského listí, zkypříme povrch půdy nad rostlinou a pohnojíme komplexními hnojivy.

Souvisejíci výrobky

Sazenice okrasný chmel KRASOLIST

Sazenice okrasný chmel KRASOLIST

ks

99,14 Kč 86,21 Kč bez DPH

cena za 1 kus Na skladě

Detail